map
Witamy w naszym serwisie. UWAGA aby uzyskać dostęp do wszystkich zasobów zaloguj się.
|
|
|
Twoja lokalizacja: Start / Aktualności   /  Prof. Adam Mariański w Rzeczpospolitej: Wychodzenie poza dyrektywę nie jest dobrym pomysłem
Aktualność: Prof. Adam Mariański w Rzeczpospolitej: Wychodzenie poza dyrektywę nie jest dobrym pomysłem
„Nawet anonimowy donos może naruszyć poufność” – pod takim tytułem został opublikowany w Rzeczpospolitej artykuł  autorstwa Pawła Rochowicza, do którego komentarza udzielił prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

„Doradcy podatkowi i inni twórcy schematów podatkowych będą musieli je ujawniać. Nowe przepisy mogą wkroczyć w sferę tajemnicy zawodowej” – informuje Rzeczpospolita.

„W ostatnich latach wprowadzono wiele rygorystycznych obowiązków dla podatników zabezpieczających przed optymalizacjami. Dlatego kolejne obowiązki, jak ujawnianie schematów optymalizacyjnych, powinny być wprowadzane z umiarem – stwierdził prof. dr hab. Adam Mariański. 

„Należy wdrożyć dyrektywę, ale wychodzenie poza nią nie wydaje się dobrym pomysłem. Doradca podatkowy oczywiście nie może pomagać w unikaniu opodatkowania. Powinien też uświadomić klienta, gdy jego działania do tego zmierzają. Tyle wymaga dyrektywa i nie powinniśmy wdrażać nic więcej, szczególnie co do ograniczania tajemnicy zawodowej. Władze niemieckie np. skutecznie ścigają nadużycia podatkowe, ale nie posunęły się do uchylania tajemnicy” – podsumował prof. Adam Mariański.

Zapowiadane przez Ministerstwo Finansów przepisy o ujawnianiu optymalizacji przybrały postać noweli do ordynacji podatkowej.

Ministerstwo tłumaczy w uzasadnieniu, że obowiązek informowania administracji skarbowej o schematach podatkowych jest podyktowany wprowadzaniem europejskiej dyrektywy 2018/822 z 25 maja 2018 r.

Zostanie on nałożony przede wszystkim na tzw. promotorów, m.in. na doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, pracowników banków i innych ekspertów, którzy doradzają podatnikowi.

Projekt wprowadza dość obszerny rozdział ordynacji, szeroko definiujący schematy podatkowe – informuje Rzeczpospolita.

Więcej:
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384386-Nawet-anonimowy-donos-moze-naruszyc-poufnosc.html

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
DATA PUBLIKACJI: 2018-08-30 + pozostałe aktualności
Komentarze (0)
Opcja dodawania komentarzy jest zarezerwowana wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników. Aby się zalogować przejdź do panelu logowania.
Najpopularniejsze:
Logowanie
Pomoc
Login
Hasło
Publikować mogą tylko zalogowani użytkownicy. Aby się zalogować użyj swojego loginu i hasła z mdoradcy.
BIP
Powered by multiCMS :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia :: © Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Start   ::   START BIZNES   ::   Kontakt