map
Witamy w naszym serwisie. UWAGA aby uzyskać dostęp do wszystkich zasobów zaloguj się.
|
|
|
Twoja lokalizacja: Start / Aktualności   /  List otwarty KRDP, KRRP i NRA do posłanek i posłów Sejmu RP
Aktualność: List otwarty KRDP, KRRP i NRA do posłanek i posłów Sejmu RP
Rzeczpospolita opublikowała list otwarty do posłanek i posłów Sejmu RP, podpisany przez prof. Adama Mariańskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych; Jacka Trelę, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej i Macieja Bobrowicza, Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych.

„W imieniu samorządów zawodowych: radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec projektowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w zakresie obowiązkowego raportowania schematów podatkowych” – napisano w liście.

„Projekt zmian ustawowych poprzez wprowadzenie obowiązku raportowania przez profesjonalnych pełnomocników do Szefa Krajowej Administracji Podatkowej o schematach podatkowych, w sposób bezpośredni godzi i wprost narusza tajemnicę zawodową, która obowiązuje radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych” – czytamy  liście do posłanek i posłów Sejmu RP.

„Obowiązek przekazywania organom podatkowym schematów podatkowych przez radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych umożliwia identyfikację klienta nawet bez podawania jego danych personalnych” – podkreślono w liście.

„Zachowanie tajemnicy zawodowej jest kluczowe w demokratycznym państwie prawa. Nie służy ono ochronie interesów przestępców, ale ochronie najbardziej podstawowych praw jednostki w zderzeniu z państwem. Nadmierna kontrola organów państwowych w zakresie pozyskiwania danych prowadzić będzie do nadużyć w stosunku do praw i wolności obywatelskich i tym samym powodować będzie dalszy spadek zaufania obywateli do instytucji państwa oraz wymiaru sprawiedliwości” – podsumowali w liście do posłanek i posłów Sejmu RP szefowie samorządu doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

DATA PUBLIKACJI: 2018-10-22 + pozostałe aktualności
Komentarze (0)
Opcja dodawania komentarzy jest zarezerwowana wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników. Aby się zalogować przejdź do panelu logowania.
Najpopularniejsze:
Logowanie
Pomoc
Login
Hasło
Publikować mogą tylko zalogowani użytkownicy. Aby się zalogować użyj swojego loginu i hasła z mdoradcy.
BIP
Powered by multiCMS :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia :: © Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Start   ::   START BIZNES   ::   Kontakt