map
Witamy w naszym serwisie. UWAGA aby uzyskać dostęp do wszystkich zasobów zaloguj się.
|
|
|
Twoja lokalizacja: Start / Aktualności   /  Andrzej Marczak w Rzeczpospolitej: "Terminy ujawniania odsunięte, to zmiana na korzyść"
Aktualność: Andrzej Marczak w Rzeczpospolitej: "Terminy ujawniania odsunięte, to zmiana na korzyść"
„Ministerstwo najwyraźniej zwróciło uwagę na postulat naszego samorządu, by odsunąć w czasie terminy spełniania tych nowych i nie do końca jasnych obowiązków” stwierdził Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, udzielając komentarza dziennikowi Rzeczpospolita. Artykuł autorstwa Pawła Rochowicza pt.: „Schematy podatkowe: terminy ujawniania odsunięte powielaczem” informuje o tym, że odłożenie obowiązków informowania o schematach podatkowych to krok w dobrym kierunku, mimo wątpliwej formy prawnej.

„Kto musiał w styczniu przyznać się do opracowywania i stosowania schematów podatkowych, może odetchnąć z ulgą. Opublikowane w ubiegłym tygodniu wyjaśnienia ministra finansów przedłużyły do końca lutego terminy ujawnienia schematów dotychczas wdrożonych. Przypomnijmy, że chodzi o schematy transgraniczne wdrażane od 25 czerwca 2018 r., a inne – od 1 listopada 2018 r.” – informuje Rzeczpospolita.

Gazeta cytuje komentarz Andrzeja Marczaka, wiceprzewodniczącego KRDP, dotyczący odsunięcia o miesiąc tych obowiązków.
„To zmiana na korzyść. Ministerstwo najwyraźniej zwróciło uwagę na postulat naszego samorządu, by odsunąć w czasie terminy spełniania tych nowych i nie do końca jasnych obowiązków – mówi Marczak. Zwraca jednak uwagę, że MF zrobiło to w formie prawa powielaczowego. – Artykuł 50 ordynacji podatkowej upoważnia ministra do odsuwania w czasie różnych terminów mocą rozporządzenia, w którym określa też zakres jego stosowania do określonych grup podatników – przypomina wiceprzewodniczący KRDP. Dodaje, że są to jedynie objaśnienia bez mocy prawnej, a do tego nieokreślające zakresu stosowania” informuje Rzeczpospolita.

Ministerialne objaśnienia przewidują też złagodzenie negatywnych konsekwencji dla firm i ich doradców za wykonanie obowiązku raportowania w okresie od marca do końca kwietnia 2019 r.

Więcej:

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.DATA PUBLIKACJI: 2019-02-05 + pozostałe aktualności
Komentarze (0)
Opcja dodawania komentarzy jest zarezerwowana wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników. Aby się zalogować przejdź do panelu logowania.
Najpopularniejsze:
Logowanie
Pomoc
Login
Hasło
Publikować mogą tylko zalogowani użytkownicy. Aby się zalogować użyj swojego loginu i hasła z mdoradcy.
BIP
Powered by multiCMS :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia :: © Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Start   ::   START BIZNES   ::   Kontakt